Trh průmyslových nemovitostí v ČR silně roste, investory chrání diverzifikace nájemců a portfolia

23. 06. 2023

Průmyslové nemovitosti zaznamenaly meziročně nejsilnější růst zájmu investorů v porovnání s ostatními typy nemovitostí. 55 % investorů, kteří se zúčastnili výzkumu ARTN, uvedlo, že vzrostl jejich zájem nebo byli velmi aktivní v zájmu o industriální nemovitosti.

Druhý nejvyšší zájem ve výzkumu Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN) náleží rezidenčním nemovitostem, který meziročně vzrostl u 34 % investorů. 

V roce 2022 došlo ke zvýšení plochy průmyslových nemovitostí o 1,1 milionů m² (historické maximum) a celková plocha se přiblížila 11 milionům m². Navíc růstový trend bude pokračovat: v 1. čtvrtletí 2023 tvořily předpronájmy skoro 2/3 realizované poptávky a velikost zahájených staveb byl vyšší než rozsah dokončených. Přitom neobsazenost je stále blízká historickému minimu (1,36 % ploch), jak ukazuje graf společnosti Colliers. 

Riziko investorů do průmyslových areálů snižují dlouhodobé nájemní smlouvy zahrnující inflační doložku a bonitní nájemci schopní překonat výkyvy ekonomiky. Kombinace nově vzniklé poptávky (i díky růstu e-shopů v letech 2020 a 2021), díky této poptávce nízké neobsazenosti a předem nejasným nákladům na stavbu tlačily na růst nájemného průmyslových nemovitostí – během roku 2022 zdražilo průměrně o téměř 19 %.

Jako ochrana před poklesem hodnoty portfolií obsahujících průmyslové nemovitosti slouží jejich majitelům diverzifikace aktiv, ať už regionální (vlastnictví nemovitostí v různých lokalitách) nebo diverzifikace nájemců. Při poklesu jednoho odvětví se sice jeho příslušníci mohou dostat do problémů, které se ale významněji nepřenesou na pronajímatele (hrozba výpadku nájemného či dokonce odchodu nájemce a starosti s hledáním jeho nástupce), pokud je složení nájemců v dané nemovitosti rozložené mezi firmy z různých odvětví.

Příkladem diverzifikace rizika prostřednictvím velkého počtu nájemců je výnosový komerční areál Vitareal Prostějov s pronajímanou plochou 6 857 m2. Nachází se mezi vlakovým nádražím a dálnicí R46 Brno – Olomouc a je ve 100% vlastnictví realitního investičního fondu Salutem Fund. Aktuálně je plně pronajatý s dodrženou diverzifikací na 36 nájemců, mezi nimiž figuruje varna minipivovaru, zkušebna muzikantů i typické skladovací a kancelářské prostory. Inflační doložka je samozřejmě součástí všech nájemních smluv. Nulové volné prostory a vynucené odmítání dalších zájemců jsou důkazem neuspokojené poptávky v tomto regionu. Stávající 6% výnos pro investory fondu by se měl přiblížit 7% hranici a může dál růst.

Diverzifikovaná skladba nájemců figuruje také v další nemovitosti ve vlastnictví Salutem Fund, výrobním a skladovacím areálu v Lošticích. Leží 50 km severně od Prostějova nedaleko dálnice D35 a disponuje plochou 3 877 m2. Část ještě zbývá k pronájmu (poslední volné kanceláře, výrobní a skladovacích prostory i plochy k reklamním účelům), což skýtá potenciál ke zvýšení výnosu pro investory fondu.

Vhodným diverzifikační nástrojem snižujícím rizikovost investice bývá vedle diverzifikace nájmů také rozložení investic do různých typů nemovitostí. Portfolio Salutem Fund proto vedle průmyslových areálů zahrnuje i rezidenční nemovitosti, nejnověji 26 horských bytů projektu Údolí Rejhotice v srdci CHKO Jeseníky.