Pokles úrokových sazeb hypoték pokračuje

27. 10. 2023

Index Hypomonitor České bankovní asociace ukázal, že průměrná sazba klesla ze srpnových 5,78 % na zářijových 5,74 % ročně, což je nové dvanáctiměsíční minimum.

Z pohledu vývoje úrokových sazeb hypotečních úvěrů bude velmi zajímavé blížící se zasedání bankovní rady ČNB. I kdyby nedošlo ke snížení úrokových sazeb, trhy budou zajímat komentáře k termínu zahájení jejich snižování. Rychlé snížení nelze očekávat. Jakékoliv snížení úrokových sazeb (i mírné) zvýší zájem o hypotéky. 

Zářijový objem nově poskytnutých hypoték a úvěrů ze stavebního spoření se po červencových 9,5 miliardy a srpnových 11,5 miliardy korun dosáhl 11,3 miliardy korun. Jde o dvojí potvrzení, že červencový nízký objem byl opravdu sezónní záležitostí a dochází k oživení trhu. 

Zároveň došlo k mírnému zvýšení průměrné velikosti hypoték z jarních i červencových 3,05 a srpnových 3,1 na 3,18 milionu korun, což je sedmnáctiměsíční maximum. Tento růst je pro trh nemovitostí pozitivním faktorem.

Zářijový objem hypoték mě utvrdil v názoru, že ačkoliv meziměsíčně ještě může docházet k pohybům oběma směry (objem nových hypoték v září je o 200 mil menší než v srpnu), ve dvanáctiměsíčních srovnáních už budeme svědky plynulého růst objemu poskytovaných hypoték (v meziročním srovnání se jedná o 90% růst). Ve spojení s růstem výše hypotéky se jedná o pozitivní signály o tržním vývoji.

Nezbývá mi než zopakovat, že investorům se nabízí dvě základní možnosti. První je „sednout si na ruce a nedělat nic“ nebo investice do nemovitostí rozložit do více nemovitostí a delšího časového úseku. Pro investory neschopné držet více investičních nemovitostí jsou z důvodu diverzifikace zajímavým investičním nástrojem nemovitostní fondy disponující volnými finančními prostředky. Tyto fondy jak diverzifikují, tak neinvestují všechny finanční prostředky najednou. Tento aktivní přístup investorů je podle mého názoru lepší.