I mírný pokles úroků z hypoték vybízí k investici do nemovitostí

26. 07. 2023

ČBA Hypomonitor před pár dny zveřejnil údaje o červnovém čerpání hypotečních úvěrů. Kromě výše úrokových sazeb dosáhly ukazatele 12měsíčních maxim.

Ochota půjčovat si na bydlení roste: včetně refinancování dřívějších hypoték a úvěrů ze stavebního spoření si lidé v červnu půjčili celkem 14 miliard korun. Počet nově poskytnutých hypoték činil 3,8 tisíce, průměrná velikost hypotéky byla 3,07 mil. Kč.

Úrokové sazby hypoték se naproti tomu mírně snížily na 5,86 % p.a., což je druhá nejnižší hodnota od října loňského roku. 

Rostoucí objem nových hypoték ukazuje, že na trhu nemovitostí dochází ke zvyšování poptávky. O stejném svědčí i zvýšení velikosti poskytnuté hypotéky. Takový vývoj samozřejmě negarantuje, že probíhající pokles cen nemovitostí dosáhl dna, ale funguje jako brzda poklesu. Nedramaticky pomalý pokles cen nemovitostí je vhodnou dobou pro investice.

Zde se nabízí prostor pro lidi, kteří neřeší otázku bydlení, ale jsou ochotni vzít si hypoteční úvěr na pořízení investiční nemovitosti. Na trhu totiž existují developerské či realitní společnosti, které investorům do bytů v několika regionech garantují roční výnos nejčastěji mezi 6-7 %, někde dokonce i na úrovni 8 % (např. v Ústí nad Labem, Jirkově nebo v Šumperku), tedy o 1-2 procentní body nad aktuální úrovní hypoteční úrokové sazby.

Investoři, kteří zvládnou financování bytu z vlastních zdrojů, získají výnos až 8 %. Jejich náklady spojené se správou bytu a sháněním nájemníků mohou být nulové, pokud tyhle starosti nechají na realitně-investiční společnosti, u které si byt koupí. Součástí dlouholetých smluv bývá nejen garantovaný nájem a tedy výnos, ale i možnost zpětného odkupu bytu za původní kupní cenu. Riziko na straně investorů bývá minimální.

Pomoc s pořízením hypotéky na koupi investičního bytu nabízí např. společnost VBReal, člen Salutem Group. Obhospodařuje desítky bytů právě v regionech s nejvyšší výnosností. Majitelům bytů zajišťuje mj. správu a vyplácení fixního nájmu i při neobsazenosti bytu.