Hypomonitor České bankovní asociace potvrdil pokračující pokles hypotéčních úrokových sazeb

30. 11. 2023

Hypomonitor České bankovní asociace potvrdil pokračující pokles hypotéčních úrokových sazeb. Průměrná sazba mírně klesla ze zářijových 5,74 % na říjnových 5,71 %, což je nové dvanáctiměsíční minimum.

O dalším vývoji úrokových sazeb hypotečních úvěrů rozhodne předvánoční zasedání bankovní rady ČNB.  Na listopadovém zasedání zůstaly základní úrokové sazby opět beze změny, avšak Jan Frait a Tomáš Holub hlasovali pro snížení sazeb o 25 bazických bodů. Rychlé snížení nelze očekávat. Jakékoliv snížení úrokových sazeb (i mírné) ovšem podpoří zájem o hypotéky. 

Očekávání rostoucího zájmu potvrzují i dosavadní zvyšující se objemy poskytnutých úvěrů na bydlení.  V červenci poskytly banky a stavební spořitelny úvěry na bydlení v souhrnné výši 9,5 miliardy korun, v srpnu to bylo 11, 5 miliardy, v září 11,3 miliardy korun a říjnu 13,2 miliardy. Data jednoznačně ukazují na oživení trhu. Pokračuje také růst průměrné výše hypotéky, která v říjnu vystoupala na 3,2 milionu korun, což je osmnáctiměsíční maximum. Plynulý růst v posledních měsících ukazuje zájem o nemovitosti a je tedy pro trh nemovitostí pozitivním faktorem.

Pokračující růst objemu hypoték mě utvrdil v názoru, že ve dvanáctiměsíčních srovnáních budeme svědky plynulého růst objemu poskytovaných hypoték. Ve spojení s růstem výše hypotéky se jedná o pozitivní signály o tržním vývoji rezidenčních nemovitostí.

Nezbývá mi než zopakovat, že investorům se nabízí dvě základní možnosti. První je „sednout si na ruce a nedělat nic“ nebo investice do nemovitostí rozložit do více nemovitostí a delšího časového období. Pro investory neschopné držet více investičních nemovitostí jsou z důvodu diverzifikace zajímavým investičním nástrojem nemovitostní fondy disponující volnými finančními prostředky. Tyto fondy jak diverzifikují, tak neinvestují všechny finanční prostředky najednou. Tento aktivní přístup investorů je podle mého názoru výhodnější.