Dno cen nemovitostí je blízko

05. 09. 2023

ČBA Hypomonitor zveřejnil červencové údaje hypotečních úvěrů. Významným faktorem je snížení úrokových sazeb. Červencových 5,80 % pro nové hypoteční úvěry představuje minimum od srpna loňského roku, kdy úrokové sazby hypoték plně zohlednily poslední červnové zvýšení úrokových sazeb a činily 5,76 %.

Další snižování úrokových sazeb hypoték pravděpodobně nebude rychlé. Vyplývá to z opakovaných varování členů bankovní rady, že bude úrokové sazby snižovat pomalu. Banky v nynějších sazbách zohledňují mírné snížení úrokových sazeb bankovní radou ČNB na přelomu letošního a příštího roku. V srpnu a v září nelze očekávat výrazné změny sazeb, protože nejbližší měnověpolitické zasedání bankovní rady ČNB proběhne až 27. září. To už bude mít nově k dispozici míry inflace za červenec (pokles z červnových 9,7 % na 8,8 %) a za srpen. Její rozhodnutí a doprovodný komentář mohou banky zohlednit až v hypotékách poskytovaných v říjnu.

Objem v červenci nově poskytnutých hypoték a úvěrů ze stavebního spoření se z červnových 11,7 miliardy korun snížil na 9,5 miliardy, což představuje pokles o 18 % při nezměněné průměrné velikosti hypoték a odpovídajícímu poklesu jejich počtu. Vzhledem k dovoleným se nejedná o mimořádný pokles. V roce 2021 činil 17 %, v loňském roce se jednalo o mimořádných 37 %. Ve srovnání s červencem loňského roku došlo meziročně ke snížení objemu o 0,3 miliardy korun, tedy o necelá 4 procenta. 

„Objem poskytnutých hypoték v červenci sice propadl dvouciferným tempem, pokud bychom však zohlednili tradiční sezónnost, objem poskytnutých hypoték pokračoval v mírném růstu jako předešlý měsíc. Meziroční propad se výrazně snížil a po roce a půl již není dvouciferný, což je však efekt nižší srovnávací základny, jelikož od července minulého roku začal hypoteční trh citelněji zamrzat,“ říká Jakub Seidler, hlavní ekonom České bankovní asociace.

Ve dvanáctiměsíčním porovnávání očekávám růst objemu poskytovaných hypoték. V meziměsíčním porovnání je plynulý růst nepravděpodobný. Nejde o to, že by šlo o problémy, ale k sezónnímu vývoji docházelo i v minulých letech. Co to znamená pro investory?

Pro investory do nemovitostí tento vývoj nabízí dvě základní možnosti. První je „sednout si na ruce a nedělat nic“.  Druhým scénářem, který je vhodný pro investory právě hledající nové investiční příležitosti, jsou postupné investice do nemovitostí, přímé dno trhu lze totiž trefit pouze náhodou. Pro ně jsou zajímavým investičním nástrojem nemovitostní fondy spravované investory s mnohaletými zkušenostmi a disponující volnými finančními prostředky.  

Podle mého názoru je pro investory zvažující investice do nemovitostí sezení na rukou nevýhodné. Tento typ investorů obvykle tak dlouho čeká na vhodnou příležitost, až mu nejlepší investiční příležitosti doslova protečou mezi prsty.