ČNB sleduje realitní trh, čeká zpomalení poklesu cen nemovitostí

03. 07. 2023

Česká národní banka se v červnové Zprávě o finanční stabilitě (jaro 2023) věnuje i rezidenčním a komerčním nemovitostem. Celkově vidí bankovní rada rizikovost finančního sektoru jako minimální, a to i díky příliš velikým kapitálovým rezervám bank.

U rezidenčních nemovitostí vnímá bankovní rada ČNB jako pozitivní faktor zastavení růstu cen rezidenčních nemovitostí v loňském roce a následný pokles probíhající i letos. Díky nominálnímu zvyšování mezd (i když reálné mzdy klesají) se snižuje poměr ceny nemovitosti k výši mzdy.

Případný další pokles cen nemovitostí vidí pravděpodobnější u starších nemovitostí, zejména v méně lukrativních lokalitách. Tempo poklesu cen by mělo zpomalovat, mj. kvůli malému množství nově dokončených bytů. A lze očekávat, že developerské společnosti ceny snižovat nebudou. Dopadá na ně zvýšení úrokových sazeb, takže v zájmu zajištění finanční stability nebudou byty prodávat levněji.

Podle ČNB jsou investoři do nemovitostí ochotni akceptovat nižší výnos z pronájmu. V případě držení více nemovitostí se dalším nákupem pojišťují proti možnému budoucímu růstu cen nemovitostí.

Investory do rezidenčních nemovitostí lze rozdělit na dvě skupiny. První skupinu tvoří investoři, kteří investují přímo sami individuálně, druhou skupinu investoři, kteří využívají investiční fondy zaměřené na nemovitosti. Hledání vhodné nemovitosti je velmi časově náročné, proto řada investorů využívá služeb fondů.

Jedním z fondů poskytujících investice do nemovitostí je SALUTEM FUND SICAV, jehož podnikání je založeno na diverzifikovaných investicích do nemovitostí a projektů s nimi spojených. Fond je založen investory s dlouhodobými zkušenostmi a disponuje vlastním analytickým a realitním týmem schopným vyhodnotit desítky příležitostí na realitním trhu měsíčně. Důkladnou analýzou potenciálního výnosu a jeho porovnáním s mírou rizika je fond schopen najít a realizovat zajímavé investiční příležitosti za podhodnocené ceny. Ne každý investor je schopen postupovat výše zmíněnou metodou a najít nemovitost s atraktivním potenciálním výnosem.