Hypomonitor České bankovní asociace potvrdil pokračující pokles hypotéčních úrokových sazeb

07. 02. 2024

Hypomonitor České bankovní asociace potvrdil pokračující pokles hypotečních úrokových sazeb. Průměrná sazba mírně klesla z listopadových 5,67 % na prosincových 5,65 %, což je osmnáctiměsíční minimum.

V červenci poskytly banky a stavební spořitelny nové úvěry na bydlení v souhrnné výši 9,5 miliardy korun. Poté už číslo do konce roku jen rostlo. V srpnu to bylo 11, 5 miliardy, v září 11,3 miliardy korun, v říjnu 13,2 miliardy, listopadu 13,4 miliardy a v prosinci 12,7 miliardy. Prosincový pokles ve srovnání s listopadem je každoročním standardem a vzhledem k jeho velikosti se jedná o potvrzení růstového trendu objemu nově poskytovaných úvěrů na bydlení v druhé polovině loňského roku. V meziročním srovnání se totiž jedná o 93 % růst.

Pozitivním faktorem je i pokračující stoupání průměrné výše hypotéky, která dosáhla 3,3 milionu korun, což odpovídá prvním měsícům roku 2022. Ve srovnání s lednem 2023 jde o pětinové zvětšení.

Pokračující růst objemu hypoték mě utvrdil v názoru, že jsme blízko dna na trhu rezidenčních nemovitostí. Letos bychom jej klidně mohli reálně dosáhnout. Investoři do nemovitostí by tento vývoj určitě neměli ignorovat.

Na zasedání bankovní rady České národní banky 8. února lze očekávat další snížení úrokových sazeb.  Jejich snížení o 25 bazických bodů lze považovat za jisté. Podle Tomáše Holuba i Jana Freita bude ve hře i rychlejší snížení o 50 bazických bodů. To by rozhodně pomohlo nastartovat růst ekonomiky v letošním roce. Čím dříve k nastartování dojde, tím lépe pro trh s nemovitostmi.

Czech Banking Association’s Mortgage Monitor confirms continued decline in mortgage interest rates

According to the Hypomonitor of the Czech Banking Association, mortgage interest rates have continued to decline. In December, the average rate decreased slightly from 5.67% in November to 5.65%, reaching the lowest point in the past eighteen months.

Subsequently, the figure steadily increased throughout the remainder of the year.  In August, it stood at 11.5 billion CZK, while in September it reached 11.3 billion CZK. October witnessed a further increase to 13.2 billion CZK, followed by 13.4 billion CZK in November and 12.7 billion CZK in December. The decline in December compared to November is a customary annual trend and, given its magnitude, it serves as confirmation of the upward trajectory in the volume of new housing loans during the latter half of the preceding year. In fact, there has been a year-on-year growth of 93%.

Furthermore, a noteworthy element is the consistent surge in the average mortgage value which has now reached 3.3 million CZK, aligning with the initial months of 2022. This represents a growth of one fifth when compared to January 2023.

The consistent rise in mortgage volume has further strengthened my belief that we are approaching the bottom of the residential real estate market. It is quite possible that we will reach this point sometime this year. Real estate investors must not overlook this significant development.

We can expect another interest rate cut at the Czech National Bank’s Board meeting on 8th of February. A cut of 25 basis points can be considered certain. Moreover, there is a potential for a more significant reduction of 50 basis points, as indicated by both Tomáš Holub and Jan Freit. Such a move would undoubtedly contribute to stimulating economic growth in the current year. The sooner this cut is implemented, the more beneficial it will be for the real estate market.