Úrokové sazby hypoték klesly na 12měsíční minimum, trh zjevně oživuje

29. 09. 2023

Několikaměsíční snižování hypotečních úrokových sazeb pokračovalo i v srpnu, jak nepřekvapivě ukázal index Hypomonitor České bankovní asociace. Průměrná sazba klesla na 5,78 % ročně, což je nové dvanáctiměsíční minimum.

Další snižování úrokových sazeb hypoték nebude rychlé, potvrdilo to středeční zasedání  bankovní rady ČNB. Úrokové sazby zůstaly beze změny hlasovacím poměrem 7:0. 

Srpnový objem nově poskytnutých hypoték a úvěrů ze stavebního spoření se po červnové hodnotě 11,7 miliardy korun a červencovém poklesu na 9,5 miliardy přiblížil zpět k červnové hodnotě a dosáhl 11,5 miliardy korun. Ukazuje to, že červencový pokles skutečně byl sezónní záležitostí a dochází k oživení trhu. 

Zároveň došlo k mírnému zvýšení průměrné velikosti hypoték z 3,05 na 3,1 milionu korun. Zde se nabízí dvě základní vysvětlení: Buď jsou lidé ochotni kupovat dražší nemovitosti nebo banky jsou ochotné akceptovat mírné zvýšení LTV (poměr velikosti hypotéky k ceně financované nemovitosti). Obě možná vysvětlení jsou pro trh nemovitostí pozitivním faktorem.

Srpnový objem hypoték mě utvrdil v názoru, že ačkoliv meziměsíčně ještě může docházet k pohybům oběma směry, ve dvanáctiměsíčních srovnáních už budeme svědky plynulého růst objemu poskytovaných hypoték. Ve spojení s růstem výše hypotéky se jedná o pozitivní signály o tržním vývoji. 

Nezbývá mi než zopakovat, že investorům se nabízí dvě základní možnosti. První je „sednout si na ruce a nedělat nic“. Tento postoj nevnímám jako ideální. Druhým scénářem, který je vhodný pro investory právě hledající nové investiční příležitosti, jsou postupné investice do nemovitostí. Pro investory neschopné držet více investičních nemovitostí jsou z důvodu diverzifikace zajímavým investičním nástrojem nemovitostní fondy disponující volnými finančními prostředky, a to zejména fondy spravované odborníky s mnohaletými zkušenostmi investování do nemovitostí. Tento aktivní přístup investorů je podle mého názoru lepší.